Článok

Blogu

Chceme slovákov zbaviť strachu

Baťa kedysi obul Československo, Ford posadil všetkých do áut, my chceme ľudí zbaviť strachu, tvrdí podnikateľ Artur Gevorkyan.

Vlkanovský závod práškovej metalurgie Gevorkyan spustil výrobu ochranných masiek. Reaguje tak na šíriace sa ochorenie COVID-19. Majiteľ závodu Artur Gevorkyan tvrdí, že do leta by maskami mali vedieť zásobiť celé Slovensko.

Ako viete know-how z metalurgie využiť pri výrobe masky?

Vieme vyrábať výrobky rôznej pórovitosti a tvaru. Roky vyrábame všelijaké filtre, ktoré sa používajú napríklad na priemyselné čistenie vzduchu. Naše materiály sa vyznačujú aj unikátnym zložením. Nepoznám v Európe firmy, ktoré by na výrobu používali napríklad práškové striebro ako my. 

Má to aj osobnú rovinu. Nemám rád seba, keď sa bojím. Jediná cesta je riešiť to, z čoho mám strach. Zároveň chcem mať možnosť ísť sa rozprávať s mojou 82-ročnou mamou. A ešte chcem, aby sa ľudia nebáli prísť do práce.

Aké majú vaše masky vlastnosti?

Dovolím si tvrdiť, že naše masky sú prevratné. Akékoľvek respirátory, vrátane vojenských masiek, sú stavané tak, že chránia pľúca, ale neriešia čo človek vydychuje. Ak doktor dýcha cez respirátor a sám je chorý, nakazí tak všetkých pacientov. My vyrábame masku, ktorá filtruje aj vydychovaný vzduch, čím chránite ľudí v okolí.

Navyše, masku stačí kúpiť raz a potom už iba meníte filtre. Jej telo je vyrobené z certifikovaného plastu, ktoré po použití stačí vydezinfikovať liehom. Vymeníte filter a môže sa používať znova. Filter sa nikdy nedotkne tela a prakticky nie je dôvod ho každý deň meniť, ak idem von len na hodinu. 

Maska má aj tú výhodu, že má univerzálny tvar a ak sa vymení filter a dezinfikuje, môže ju nosiť viac ľudí. Čiže to môže byť ochranný prostriedok pre celú rodinu, keďže teraz ľudia vychádzajú von skôr jednotlivo.

Ku každej našej maske balíme niekoľko desiatok jednorázových filtrov, ktoré sú v cene masky. Filtre sa dajú kedykoľvek dokúpiť.Koľko masiek ste schopní vyrobiť?

Kapacity máme aby sme mohli do leta “obliecť” do našich masiek každého človeka na Slovensku. Sme schopní vyrobiť približne milión a pol masiek mesačne, teda tak 40 až 50-tisíc denne. 

Kde sa budú dať masky kúpiť?

Nemáme kapacity ani možnosti ponúkať masky jednotlivcom, náš plán je predávať právnickým osobám, ktoré prejavia záujem. Nechceme na tom zarábať, cenu sme si stanovili na 24 € bez DPH, aby nám pokrývala náklady a investície, ktoré sme mali za posledné roky do firmy. Tieto kapacity teraz preorientujeme na výrobu masiek. Na stránke Gevorkyan.sk je kontakt na oddelenie odbytu, kde sa môžu ľudia obrátiť a naši pracovníci vás už vedia nasmerovať.